Szkolna grupa teatralna

Szkolna grupa teatralna w Kolegium Europejskim wystawiająca sztuki w języku angielskim została założona i była prowadzona przez Katarzynę Dewera. Od tego roku grupa teatralna prowadzona przez native speakera z USA Kaleigh Krieger. Nasze dotychczasowe osiągnięcia to m. in. występy w the Cracow Festival of School Theatres in English w Teatrze Groteska. Była to impreza w ramach Krakowskiego Przeglądu Małych Form Teatralnych w Języku Angielskim zapoczątkowana i organizowana przez krakowskie VLO.

Będziemy przygotowywać sztukę p.t. „Twelve Angry Men”. Sztuka była grana w NYC na Broadway, zrobiono też film, za który jeden z aktorów dostał Golden Globe Award. Sztuka będzie miała 3 akty. Celem grupy będzie wystawienie aktu 1 dla rodziców i naszych uczniów na zakończenie roku szkolnego (przypuszczalnie 8-11 czerwca 2018). Pełne 3 akty docelowo maja być przygotowane być może na spotkanie Bożonarodzeniowe w 2018 dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Na pewno docelowo mierzymy w Cracow Festival of School Theatres in English (do zeszłego roku w Teatrze Groteska od 2018 w Teatrze Variette w Krakowie). Próby w tym semestrze będą się odbywać w Sali 22 w każdą  środę w godzinach 16:00 – 17:30.

 

W Kolegium Europejskim od 2013 roku działa anglojęzyczna grupa teatralna założona przez panią Katarzynę Dewera, jeszcze w liceum aktorkę szkolnej grupy teatralnej występującej na wielu festiwalach szkolnych, między innymi na Scenie Miniatura Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W latach 2006-2012 współzałożycielka i aktorka grupy teatralno-kabaretowej w Nowym Jorku, m. in. z Grzegorzem Herominskim, aktorem teatralnym i filmowym. Dotychczasowe osiągnięcia grupy teatralnej w Kolegium Europejskim to m. in. występy w the Cracow Festival of School Theatres in English w Teatrze Groteska w Krakowie www.groteska.pl/. Był to festiwal organizowany w ramach Krakowskiego Przeglądu Małych Form Teatralnych w Języku Angielskim zapoczątkowana i organizowana przez krakowskie VLO. W jury festiwali byli między innymi konsul USA i aktorka teatru Ludowego w Krakowie Krystyna Podlewska.

Od 2018 roku grupę teatralną w naszej szkole prowadzi pani Kaleigh Krieger, która jest od wielu lat związana jest ze sceną w lokalnym teatrze w Kalifornii w USA. Przy boku wielu utalentowanych aktorów i reżyserów zdobywała doświadczenie w sztuce i rozumieniu teatralnych procesów artystycznych. W 2017 roku miała przyjemność odpowiadać za choreografią i design światła w  musicalu Jesus Christ Superstar, a także powróciła do roli Simona Zealota. Jej zamiłowanie do sztuki teatralnej wzbudza jej pragnienie założenia w przyszłości własnego teatru, dającej dzieciom i dorosłym możliwość realizowania siebie na scenie. Pani Kaleigh zaczęła już z naszymi uczniami przygotowania do sztuki p.t. „Twelve Angry Men”. Sztuka ta była kiedyś wystawiana na Broadway w Nowym Jorku. Hollywood zrobił również na jej podstawie film za który jeden z aktorów dostał Golden Globe Award.  Celem grupy będzie wystawienie aktu 1 sztuki dla rodziców i uczniów szkoły na zakończenie roku szkolnego w czerwcu 2018. Docelowo pełne 3 akty tej sztuki młodzież przygotuje na the Cracow Festival of School Theatres in English w 2019, który odbędzie się w prestiżowym teatrze Variete w Krakowie www.teatrvariete.pl/en/.

 

 

Kadra nauczycielska

Certyfikaty