Lekcje przedsiębiorczości w Kolegium Europejskim

Od września 2018 roku uczniowie Kolegium Europejskiego w Krakowie mogą korzystać z innowacyjnego narzędzia do nauki przedsiębiorczości – Branżowych Symulacji Biznesowych. Dzięki platformie edukacyjnej zarządzają własnymi firmami, podejmują realistyczne decyzje biznesowe i rywalizują między sobą o fundusz nabywczy klienta. W Kolegium Europejskim lekcje podstaw przedsiębiorczości są ukierunkowane na praktykę biznesową.

Pozyskiwanie klientów i partnerów biznesowych, ustalanie cen, zakup urządzeń i materiałów, polityka kadrowa i marketingowa – to tylko wybrane zagadnienia, z którymi empirycznie spotykają się uczniowie Kolegium Europejskiego w ramach symulacji REVAS. Współzawodnicząc na wirtualnym rynku ze swoimi koleżankami i kolegami z klasy przekonują się o wpływie konkurencji na prowadzenie własnego biznesu.

Wirtualny biznes – realne kompetencje

W wirtualnej rzeczywistości młodzież wciela się w rolę przedsiębiorców prowadzących biuro podróży, agencję interaktywną, agencję eventową, serwis IT lub innych dostępnych wariantów firm. Atrakcyjna forma wizualna, dostępności platformy online oraz wykorzystanie mechanizmów grywalizacji mają za zadanie zaangażować młodzież w rozgrywkę toczącą się w doskonale odwzorowanych warunkach rynkowych.

Jesteśmy przekonani, że udział w wirtualnej rywalizacji z wykorzystaniem Branżowych Symulacji Biznesowych, będzie dla naszej młodzieży pierwszym krokiem w kierunku własnej działalności gospodarczej. Stale podnosimy jakość kształcenia w szkole i szukamy innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych, dzięki którym lekcje będą bardzie angażujące i praktyczne” - komentuje wprowadzenie symulacji na lekcje Krzysztof Felpel – Prezes Kolegium Europejskiego.

Nowe umiejętności zdobyli także nauczyciele Kolegium Europejskiego, którzy podczas praktycznych warsztatów z ekspertami firmy REVAS uzyskali wiedzę techniczną z zakresu obsługi narzędzia oraz wiedzę dotyczącą prawidłowej oceny działań i postępów uczniów.

Kształcenie na odległość

Kiedy 11 marca 2020 roku Minister Edukacji Narodowej wydał rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, większość szkół musiało z przymusu wejść w strefę e-learningu, Kolegium Europejskie bardzo płynnie i szybko zaaklimatyzowało się w nowej rzeczywistości.

Rozkład materiału podstaw przedsiębiorczości jest przygotowany w taki sposób, aby przy zachowaniu wszystkich wytycznych programu nauczania - maksymalizować praktykę biznesową i jednocześnie przygotowywać uczniów do przedmiotu IB Business Management, który jest jednym z najczęściej wybieranych przez naszych uczniów przedmiotów IB. Nasi uczniowie, często pochodzący z różnych krajów, rywalizują w anglojęzycznej wersji Symulacji Biznesowych Revas, a także tworzą biznesplany nowatorską metodą Lean Business Model Canvas. Obydwa elementy doskonale sprawdzają się w nauczaniu zdalnym. Cieszą również efekty praktycznej nauki biznesu – uczniowie co roku zajmują czołowe lokaty w różnych konkursach, np. zwycięstwo w konkursie o Puchar Rektora Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie na „Najlepiej zarządzane wirtualne przedsiębiorstwo”, czy sukces finalistów Szkolnych Mistrzostw Menedżerskich w Rzeszowie. Za wprowadzenie innowacji dydaktycznych do podstaw przedsiębiorczości odpowiedzialny jest Pan Krzysztof Ciurka.” – informuje Magdalena Bracio – Wicedyrektor, Dyrektor ds. rozwoju Kolegium Europejskiego. 

Dzięki wdrożeniu Branżowych Symulacji Biznesowych, Kolegium Europejskie dołączyło do elitarnego grona Innowatorów Branżowej Przedsiębiorczości, do którego należą szkoły, uczelnie, instytucje oraz firmy z całej Polski.

Opracował:

Krzysztof Ciurka – Koordynator Regionu Małopolska oraz Certyfikowany Trener Branżowych Symulacji Biznesowych; przedsiębiorca; autor publikacji z dziedziny reklamy; wykładowca z zakresu podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej, podstaw marketingu i ekonomii, nauczyciel podstaw przedsiębiorczości; pasjonat i entuzjasta praktycznego podejścia do nauki; za swoją działalność wyróżniany przez Prezydenta Miasta Krakowa i Starostę Nowosądeckiego.

Certyfikaty