Szkoła językowa – liceum z maturą IB, gimnazjum i szkoła podstawowa w Kolegium Europejskim w Krakowie.

Szkoła językowa  – liceum z maturą IB, gimnazjum i szkoła podstawowa w Kolegium Europejskim w Krakowie.

Zniesienie granic, w tym zdecydowanie łatwiejsze podjęcie kształcenia poza Polską w coraz większym stopniu zaczyna „kusić” młodych ludzi pewnymi profitami związanymi z edukacją zagraniczną. Kolegium Europejskie jako jedna z niewielu krakowskich szkół było już gotowe do przyjęcia skuszonych właśnie „poszukiwaczy” przygód rozumiejących w którą stronę zmierza świat i czego od młodego człowieka będzie wkrótce oczekiwał globalny rynek pracy.

Dzisiejszy świat i jego struktura wygląda nieco odmiennie. Kurczący się świat przyczynia się do tego, że to nasz kraj stał się równie atrakcyjny dla obcokrajowców oraz dla tych, którzy chcą albo muszą wrócić do Polski po latach zagranicznych wojaży. I również dla tych Kolegium Europejskie stało się szkołą, która dzięki wieloletniemu językowemu kształceniu jako jedna z niewielu placówek oświatowych w Krakowie jest gotowa do przyjęcia i takich osób.

Kiedy 14 lat temu Kolegium Europejskie wprowadzało klasę dwujęzyczną z rozszerzonym językiem angielskim, która miała dać uczniom podwaliny językowe do kształcenia w systemie IB DP nie wiele osób wówczas wierzyło w sukces edukacyjny tego typu przedsięwzięć.  W niedługim czasie wraz z włączeniem Polski w struktury Unii Europejskiej okazało się, że możliwości jakie stanęły przed młodymi ludźmi po otwarciu granic są ogromne.

Wszystko to sprawia, że nie tylko program matury międzynarodowej IB DP z wszelkimi profitami czyni Kolegium Europejskie szkołą wyjątkową. Kształcenie w klasach z rozszerzoną i intensywną nauką języka angielskiego (gimnazjum i szkoła podstawowa), wykładowy angielski w klasach licealnych z system IB DP oraz możliwość wyboru drugiego języka obcego, którym uczniowie zaczynają sprawnie posługiwać się już po roku nauki – przemawia bez wątpienia za atrakcyjnością szkoły. Sercem jednak szkoły i największym atutem Kolegium Europejskiego są młodzi ludzie i atmosfera, którą tworzą. Mieszanina języków na korytarzach szkolnych, komunikacja w języku obcym, międzykulturowość, którą czuć na każdym kroku to największy skarb i osiągnięcie założycieli docenione i kultywowane przez obecne kierownictwo szkoły. Tu, w Kolegium Europejskim chyba jak mało gdzie czuć, że bez względu na kolor skóry, bez względu na miejsce pochodzenia, religię czy kulturę z której się wywodzimy jesteśmy pełnoprawnymi obywatelami tego samego świata.

Certyfikaty